Stan musí být lehký a nepromokavý, snadno vysušitelný! Pokud máte nějaký takový stan, máte vyhráno. V přírodě nelze spát kdekoliv, a pokud bude pršet, nemůžeme čekat, na jednom místě dokud látka nevyschne a nosit mokrý stan na zádech to je o tři kila navíc! Proč nemůžeme čekat? Protože budete mít hlad, a jídlo k vám samo nepříjde.
Takže jak to budu mít já?
Vstupní suroviny...
1) Plachta 2x3 m od f.ROBEX nebo jiné v přírodní barvě. Vypadá jako by byla tkaná z pásků širokých tak 3 mm a má upevňovací oka po stranách. Cena kolem 180 Kč.
2) Záclona jemná, tak aby ani komár neprolít, stačí 1,4 x 2 m, přebarvená na černou a zips 60 cm jemný za 12 Kč.
3) Roletová šňůrka Delana 15 m za 19 Kč.
4) Dřevěná násada od metly o průměru tak aby neprošla okem, tady můžete improvizovat jak je libo, důležitá je funkčnost jak uvidíte na obrázku.
5) Jehlu a nit, já šiju takovou bílou lněnou nití průměr tak 2 mm.
6) Hrubší folii na podlahu, mám takovou průhlednou protkanou oky 1x1 cm z bílé nitě o rozměru 3 x 1m za 120 Kč.
7) Šest kolíků, buď koupených nebo udělaných z nějakého drátu tak aby udržely stan. Nespolehejte na klacíky, všude totiž nejsou.
Postup
Plachtu 2x3m přeložíme po delší ose tak že dostaneme při pohledu z čela trojůhelník, rovnoramenný, tak aby napínací oka byli na vrcholu. Rozměry budou stačit odvěsny 80 cm a výška 70 cm. Nezapoměňte s přídavkem na sešití.
Změříme si strany přidáme na každou stranu 10 cm a ze záclony vystřihneme dva takové větší trojúhelníky. Takže 90x90xvýsledná výška. Pak ji 1 cm olemujeme, přehneme ji, aby byl okraj pevnější. Do jednoho trojúhelníku (vstupní) pak vešijeme ještě od spodního okraje zips.
Pak přehneme plachtu na délce 2,6 m vždy asi tak 30 cm od kraje a všijeme do přehybu záclonu.
Až máme na bočnice všité obě záclony, pak teprve sešijem stan v trojúhelníkový tubus o délkách stran 80x80x90 délkou 260 a výškou 70 cm. Záclonu nepřišíváme ke dnu! Aspoň ne na obou stranách. A měla by být po postavení stanu volně položená asi tak 10 cm návíc na podlaze. Pokud tam bude mezera, vletí vám tam komáři.
No a nakonec si nachystáme provázky a tyčky. Tyčky se pak dají schovat buď do batohu, nebo si z nich můžete vyrobit hůl, tedy tyčky spojit uprostřed v nějaké trubce. Provázky napínající spodek by měly být všité do spoje mezi podlahou a bočnicí a vyvedeny tak 20 cm pro ukotvení. A provázky napínající tyčky u vrcholu stanu by měly být tak akorát.
Ze zbytku šňůrky si nezapomeňte udělat šňůrky pro upevnění igelitových pytlů na nohy!
Když jsem putoval naposled, měl jsem ušitý jen pytel 1x3 m ve kterém jsem spal. Je to pohodka, nic se nestaví, akorát že se ze vnitř rosí a namoká tím spacák. Trochu je starost s komáry. Ale když neprší, není třeba spát v pytli. Takže nikomu meze tvůrčí fantazie se nekladou. Důležité jsou tři věci, nenamokavý materiál zajišťující ochranu proti vodě a komárům. Jak to vymyslíte, záleží na vás. Jen podotýkám, že dobré a pohodlné spaní je ta nejpodstatnější věc! Sám nevím jak to sfouknu, třeba zdokonalím jen ten pytel :-). Je to mnohem efektivnější a pohodlnější. Pokud budete mít repelent, pak vam stačí jen se přikrýt plachtou a je to.
Obyčejná Nula